Pierwsza wizyta u ginekologa zawsze jest stresująca. Nieważne czy jest się nastolatką czy już osobą pełnoletnią – przed pierwszą wizytą u ginekologa ma się pełno obaw. Dlatego też tak ważne jest wybranie odpowiedniego ginekologa, który sprawi, że obawy prysną, a kolejne wizyty nie będą już takie straszne.

Dobry ginekolog czyli jaki?

Dobry ginekolog to przede wszystkim profesjonalista – musi znać się na tym o czym mówi i na tym co robi. Jednak to nie wystarcza. Dobrego ginekologa musi cechować również delikatność i empatia. Musi on wzbudzać zaufanie pacjentki i jej sympatię. Dobry ginekolog potrafi nawiązać z pacjentką dyskusję nie tylko na tematy ginekologiczne, potrafi zainteresować się również jej osobą, dzięki czemu nawiązuje się lepsze zrozumienie i większe zaufanie.

Pierwsza wizyta u ginekologa – co i jak?

Na pierwszą wizytę u ginekologa można przyjść z bliską sobie osobą, do której ma się zaufanie, przy której czuje się pewniej. Może do być rodzic, siostra, przyjaciółka lub chłopak. Przed pierwszym badaniem ginekologicznym lekarz szczegółowo omówi poszczególne elementy badania i przeprowadzi wywiad z pacjentką. O tym co zabrać na pierwszą wizytę u ginekologa będzie wspomniane w dalszej części artykułu.

Pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa

Pierwsza wizyta nastolatki u ginekologa (jak i każda kolejna) musi koniecznie odbyć się w obecności rodzica – może to być mama lub ojciec (nie będzie on obecny przy badaniu ginekologicznym) lub prawnego opiekuna. Wizyta u ginekologa osoby niepełnoletniej musi koniecznie być w obecności jej prawnego opiekuna (zwykle jest to rodzic), co wynika z ustawowego prawa do informacji o zdrowiu swojego dziecka.

Wizyta z rodzicem jest szczególnie istotna podczas konsultacji związanych z antykoncepcją po, czyli po niezabezpieczonym współżyciu.

Podczas konsultacji ginekologicznej rodzic może wyrazić zgodę na konsultacje bez jego obecności.

Co zabrać na wizytę?

Na każdą wizytę u ginekologa należy zabrać:

  • dokument tożsamości
  • dokument ubezpieczenia (konieczny, gdy mają być wypisane recepty na leki refundowane)
  • wyniki badań związanych z problemem
  • wyniki innych badań istotnych dla opisu naszego zdrowia

Koniecznie należy pamiętać datę ostatniej miesiączki oraz długość ostatniego cyklu.

Co zabrać na pierwszą wizytę u ginekologa?

Poza standardowymi rzeczami, o których wspomniano wyżej należy ze sobą zabrać kalendarzyk menstruacyjny.

Ponadto należy przygotować sobie odpowiedzi do wywiadu z lekarzem ginekologiem, który zapyta o takie rzeczy jak:

  • kiedy była pierwsza miesiączka w życiu ?
  • co ile dni miesiączkujesz ?
  • jak długo trwają miesiączki, czy są obfite ?
  • kiedy była ostatnia miesiączka (czyli pierwszy dzień miesiączki poprzedzającej wizytę) ?